Japonská křepelka byla vyšlechtěna ve 2 typech – snáškový a masný. Snáškový typ se vyznačuje vysokou produkcí vajec, masný typ je určen k produkci brojlerových křepelek, které jsou určeny ke konzumu.
Japonské křepelky je nejvhodnější chovat v klecích, kdy je nutno zachovat několik základních parametrů. Pro jeden kus nosného typu, který váží zhruba 150 g, budeme potřebovat cca 150 cm2 podlažní plochy, pro masný typ (300g) zhruba 250 cm2. Dno klece by mělo být tvořeno roštem,o velikosti ok 1×1 cm, výška klece by měla být kolem 30 cm. Křepelky nepotřebují bidla ani budníky na snášení vajec. Křepelky se chovají ve skupinách, přičemž skupinu tvoří třeba 3 křepelky nebo i 30. Vždy je nutné sestavovat skupinu současně, nová zvířata bývají často ostatními terorizována. Pokud budeme používat vejce jako konzumní, není zapotřebí kohout. Chov bez kohoutků je pro výrobu konzumních vajec lepší, nosnice jsou klidnější, neoplozená vejce je možno déle skladovat a navíc ušetříme za krmení pro kohoutky. V případě dalšího líhnutí je nutno zachovat poměr 1:3 a v tomto poměru sestavovat chovné skupiny. Další důležitý parametr, který je nutno v chovu zachovat, je dostatečný světelný režim. Křepelky ve snůšce by měly mít cca 16 hodin světla a 8 hodin tmu. Světlo nemusí být intenzivní, snůška bývá nejvyšší, když se křepelky v přítmí klece dají stěží spočítat. Teplo je v chovu křepelek také důležité, optimální teplota je kolem 20 st.C, výkyvy směrem nahoru jsou méně škodlivé než poklesy teploty- při poklesu pod 17 st.C je často vyvoláno pelichání a snůška se na 2 měsíce zastaví. Optimální vlhkost vzduchu je mezi 60-70%. Nutné je dostatečné větrání. Nejvhodnější krmivo pro křepelky je směs pro nosnice, která je vyráběna ve většině ZNZZ- typové označení směsi N, NT, NP, N 1… Chovatel by se měl vždy zajímat o hladinu N látek (tedy bílkovin), která by měla být u křepelek ve směsi cca 20%. Většina směsí tuto hodnotu ani zdaleka nedosahuje, proto je vhodné přidávat cca 5% dobré rybí moučky nebo 5% sojového šrotu nebo 5% sušeného mléka. Vhodné je také přidávat na 1 kg směsi 1 pol. lžíci Roboranu D a 1 kávovou lžičku Plastinu.*
Vlastní zkušenosti s chovem – v současné době vlastním cca 12 křepelek japonských, z toho jsou dva nepříbuzní samečci odlišného barevného rázu. Vzhledem k ročnímu období a tomu, že je nemám ve vyhřívané místnosti je snáška téměř nulová, i z toho důvodu jsem jejich počet na zimu výrazně redukoval. V současné době je mám rozdělené do dvou klecí, které jsou dostatečně prostorné pro jejich pohyb i kratší let. V krmení používá zejména krmnou směs určenou speciálně pro křepelky, do klece jim přidávám kromě drcených skořápek i písek. Z mého pohledu se jedná o ptáky plaché, náchylné zejména při vlhkém počasí a špatné drenáži k obalení drápů nánosy trusu. I z tohoto důvodu používám z velké části síťovanou klec vlastní výroby.
Vlastní účel chovu - zejména užitkový s důrazem na další vlastní líhnutí a zachování relativně nepříbuzného chovu.
*Text převzat ze stránky http://www.krepelky.wz.cz/japkrep.htm